Fortsæt til indhold

Vandscootere på dybt vand

På Lillebælt Vildtreservat er sejlads forbudt, men forbudet bliver overtrådt

Arkiv
Lars Saugbjerg

Vandscootere overtræder reglerne, når de sejler på Lillebælt Vildtreservat - f.eks. under Lillebæltsbroen.
Naturstyrelsens nye bekendtgørelse, der trådte i kraft sidste år, fastholder et totalforbud mod vandscootersejlads i naturbeskyttelsesområder og vildtreservater.
“Vi har fået henvendelser fra borgere, som jævnligt oplever, at vandscootere sejler rundt i området. Det er forbudt. Vandscootere skal holde sig væk fra vildtreservatet,” fastslår Lars Kronborg Bak, Team Natur & Landbrug ved Fredericia Kommune.
Faktisk er det blevet nemmere at sejle vandscooter i Danmark, siden den nye bekendtgørelse trådte i kraft. Tidligere var der kun to områder, hvor vandscootersejlads var tilladt: Ud for Grenå Havn og ud for Nordhavnen i København. I dag er det muligt at anvende vandscooter i en zone 300 meter fra kysten og ud. Dermed er vandscootere altså ikke tilladt der, hvor badegæster opholder sig – nær strandkanten - og hvor der er fugle- og dyreliv at tage hensyn til. Og samtidig er der altså fortsat et totalforbud i vildtreservater.