Fortsæt til indhold

Fokus på borgernære opgaver styrket

Politiet har evalueret forsøget med ændrede åbningstider på lokalpolitistationerne

Arkiv
Arkiv

POLITI: Midt- og Vestsjællands Politi har nu evalueret forsøget med begrænsede åbningstider på lokalpolitistationerne, der har løbet i 2012, og konklusionen er, at ordningen har betydet, at der kunne frigøres ressourcer til at styrke blandt andet sagsbehandlingen, uden at der gået afgørende ud over servicen over for borgerne i politiekspeditionerne.
- Vi har konstateret, at begrænsningerne i åbningstiderne ikke betyder, at vi yder en ringere service i vores ekspeditioner i dag, end vi gjorde tidligere. Borgerne benytter sig i højere grad af selvbetjeningsmulighederne via politiets hjemmeside www.politi.dk, og da en del af politiekspeditionernes opgaver er blevet centraliseret, eller er overgået til andre myndigheder, er behovet for at møde personligt op hos politiet ikke længere så stort. Hertil kommer, at en del af de ekspeditioner, som politiekspeditionerne udfører, er ansøgninger og attestationer m.v., som med blot et minimum af planlægning, ikke vil være af hastende karakter. Når ordningen med digitale straffeattester indføres, hvilket forventes at ske snart, vil dette yderligere mindske behovet for at møde personligt op hos politiet, siger politiinspektør Ole Kristensen, der er leder af lokalpolitiet.
Erfaringerne fra prøveperioden var vist, at den tid, som medarbejdere i ekspeditionspersonalet har vundet ved lukkedagene, har betydet mulighed for et styrket fokus på andre borgernære opgaver, som f.eks. behandling af borgernes anmeldelser, ligesom planlægning og udførelse af andre politiopgaver lettes.
Det er derfor politikredsens opfattelse, at ordningen med lukkedage ud fra en samlet vurdering af politiets ressourcer er fornuftig, selvom det selvfølgelig betyder, at tilgængeligheden i forhold til personlige henvendelser reduceres en smule.
Det skal dog i den forbindelse erindres, at hovedpolitistationen i Roskilde altid er åben, og at borgerne ved henvendelser på lokalpolitistationerne uden for åbningstiden altid kan komme i kontakt med politikredsens vagtcentral eller servicecenter ved aktivering af politistationens dørtelefon eller ved at ringe 114.
Evalueringen har også vist, at ordningen med forskudte åbningstider, hvor nogle lokalpolitistationer holder åbent, når andre holder lukket, har været vanskelig for borgere og andre at holde styr på. Dette hænger nok sammen med, at den enkelte borger typisk kun med relativt lange mellemrum har behov for at komme i kontakt med politiet.
- Det er ikke vores generelle indtryk, at borgerne i nogen videre udstrækning har benyttet sig af muligheden for at tage til nabopolitistationen, hvis deres egen ikke var åben, men i stedet har foretrukket at møde op på deres lokale station, når denne er åben. Derfor ændrer vi på åbningstiderne, så alle lokalpolitistationerne nu holder åbent de samme dage. Det skulle gerne gøre det lettere for borgerne at huske, hvornår der er åbent på politistationen, så de ikke går forgæves, siger politiinspektør, Ole Kristensen.
Politikredsen har på kredsrådsmødet den 11. juni 2013 orienteret borgmestrene om den nye åbningstider, der træder i kraft med virkning fra den 2. september 2013.
Lokalpolitistationerne i Køge og Karlslunde vil fra dette tidspunkt holde åbent mandag og onsdag kl. 10.00-15.00, torsdag kl. 10.00-17.00.
Hovedpolitistationen i Roskilde har åbent hele døgnet.
pm