Hjælp til overskud i virksomheden
Kolding Kommune går i luften med et nyt tilbud til private virksomheder
Kolding kommune har iværksat et nyt koncept ved navn “Virksomheder med overskud”. Tanken bag konceptet er, at det altid kan betale sig for virksomheder at investere tid i medarbejdernes sundhed og trivsel.
”Vi har tiltag for både ledere og medarbejdere til at skabe energi og større produktivitet i virksomheden. Vores koncept er baseret på det, vi ved, der virker på en arbejdsplads. Samtidig vil hvert tilbud blive udarbejdet og afstemt med den enkelte virksomhed og branche,” siger sundhedskoordinator Louise Højsager. En del at tilbuddet handler om stress og trivsel og er målrettet ledere og medarbejdere med et personaleansvar. Her kan man få redskaber til at opdage medarbejdere med stress og skabe rammerne for en god samtale om trivsel.
”Vi kan hjælpe virksomheder med de typiske udfordringer, som er at opdage stress og depression i tide hos en medarbejder, finde årsagerne bag og at få medarbejderen succesfuldt tilbage i arbejdet,” siger Lonia Sunn Kersti Andersen, koordinator for mental sundhed.
”Vi ved fra vores undersøgelse, at 55 % af virksomhederne i Kolding Kommune gerne vil have hjælp til at sætte sundhed på dagsordenen. Vi vil gerne støtte op om sunde initiativer på arbejdspladsen, for det giver meget sundhed for pengene,” siger Mette Balsby, formand for Forebyggelses og sundhedsudvalget.