Fortsæt til indhold

Fuld Københavner på Torvet i Varde

Varde by har fået et par nye borgere, man møder på gaden

Arkiv
Jeppe Rafn

Hvad er nu det for noget?
På Torvet i Varde bliver man mødt af ryggen af en mand, der er i vældig godt humør. Det ser han da ud til at være, selvom man ikke kan se hans ansigt, for benene er krydsede, og han skåler med en øl i udstrakt arm.
Der er tale om en figur i mandshøjde, der er lavet i rustfrit stål. Figuren er taget fra et af Varde-kunstneren Otto Frellos Københavnerbilleder, der kan ses på Varde Museum. Og nu altså også i næsten levende live lige midt i hverdagen i Varde by.
Det pudsige ved den fulde københavner er, at figuren er spejlvendt, så man altså ser ryggen af ham, uanset hvilken side man ser ham fra.

Romersk synsbedrag

Varde har også fået en anden ny borger, man møder i Kræmmergade. Det er en romersk mand med et glas vin i hånden, der ligesom den fulde københavner er lavet i rustfrit stål og er et motiv fra et maleri af Otto Frello. Romer-figuren er ligeledes spejlvendt og har en ekstra finesse, som belønner den tålmodige beskuer.
"Hvis du står 30 centimeter fra figuren og bliver ved med at kigge på den, så begynder vinen at bevæge sig. Det er et synsbedrag," fortæller Poul Jacobsen, der er fra udviklingsrådet for Varde by.
Det er netop udviklingsrådet for Varde by, der har taget initiativ til at få lavet de to Frello figurer, som er produceret med økonomisk støtte fra kommunen.
Udviklingsrådet har bedt Varde Handel om at administrere byens to nye borgere, der vil blive flyttet rundt i byen, så man møder dem forskellige steder fra gang til gang.

Den vindrikkende romer kan til en start opleves i Kræmmergade.