På med snoren efter ferien
Hundeklubben Vojens tager hul på træningen efter sommerferien
Oven på en velfortjent sommerferie tager hunde og mennesker i 'Hundeklubben Vojens' atter fat på træningen. Det sker mandag den 5. august, hvor klubbens tre hold - I lighed med alle mandage - mødes på træningsarealet ved Jegerup.
"Vi har et hvalpehold, et hold for de lidt ældre og mere rutinerede hunde samt et "hyggehold" for de meget rutinerede," fortæller de i Hundeklubben Vojens. De to første hold møder ind til træning fra klokken 19.00 imens dem på hyggeholdet venter til klokken 20.00.
Hundeklubben Vojens tæller omkring 30 hunde og disses mennesker, men der er naturligvis altid plads til flere. Hvis man har lyst til at være med, bedes man kontakte træningsleder Tenna Holm på telefon 74820085 inden man møder op.