Fortsæt til indhold

Ta’ med ud og gå en tur på Stevns

Vandrefestival 2013 byder på 12 ture fordelt i fire kategorier.

Arkiv
Arkiv

VANDREFESTIVAL: Danmarks største Vandrefestival afholdes på Sjælland i perioden fra lørdag den 17. august til søndag den 8. september.
Det er femte år i træk, at man i hele Region Sjælland - fra Odsherred til Lolland og Kalundborg til Greve har mulighed for, at komme med ud og vandre.
Vandrefestivalen byder på en perlerække af vandreture og kulturoplevelser spredt ud over hele region Sjælland og alle uanset kondition og alder er velkommen til at deltage. De fleste ture er rundture af 2 til 4 timers varighed.
På Stevns er der i år i alt 12 vandringer og disse er fordelt i fire kategorier - "Stevns Klint", "Åbne Atelierdøre på Stevns", "Gjorslev Bøgeskov" og altiv gang i Strøby Egede". Deltagelse i vandringer på Stevns er gratis.
Første tur er Trampestien og lidt til søndag den 18. august. Stevns Klint - Mandehovedet til Stevns Fyr.
Efter kort orientering vandres der mod Stevns Fyr. Ved Omya Stevns Kridtbrud, det sidste aktive kridtbrud på Stevns, går man efter aftale med fabrikken ad stranden i stedet for ad Trampestien. Det gør dels turen kortere, dels giver det deltagerne en unik og sjælden oplevelse tæt på det aktive kridtbrud. Ved ankomst til Stevns Fyr er det muligt, at komme op i fyret og se ud over Stevns og Stevns Klint.
Guide er Kirsten Fønn, Naturvejleder i Stevns Naturcenter. Mødetid og sted er kl. 10.00 ved Stevns Naturcenter, Mandehoved 10 i Store Heddinge. Vandreturen er på ca. 5.5 km. Forventet ankomst til Stevns Fyr kl. 13.30.
For mere information om Vandrefestival Sjælland se www.vandrefestival.dk.
pm