Fiskegrejsbutik er åbnet
I dag mandag åbner murermester Karsten Teglvang Nielsen fra Billum butik i Vestergade i den tidligere bladkiosk
Når man nu alligevel ejer butikken og den står tom, så kan man lige så godt udnytte det.
Sådan tænkte Karsten Teglvang Nielsen fra murerfirmaet Frisbi Byg APS, der snart kan fejre fem års jubilæum.
Frisbi Byg har lige bygget et nyt parcelhus i Alslev men laver ellers en del renoveringer og omfugninger på huse.
Selvom der er nok at se til i murerfirmaet, så har han valgt at åbne butikken.
Det er faktisk min butik nummer to. I Oksbøl har jeg nemlig en fiskegrejsbutik, og åbner nu nummer to i Varde," fortæller han.
Samtidig med renoveringen af den tidligere bladkiosk i Vestergade har han også fået sin kone ansat som maler.
"Vi har jo nogle vintermåneder i firmaet hvor vi laver en del renoveringer indvendigt og der kan jeg så nu tilbyde malerarbejdet også," fortæller Karsten Teglvang Nielsen, om sin kone Erla Matthiesen, som har fået sin ilddåb i forbindelse med renoveringen af den nye fiskebutik.
Butikken i Vestergade råder over 37 m2 og vil sælge fiskeudstyr og tilbehør til lystfiskere.
Karsten Teglvang Nielsen er selv ivrig lystfisker og ved hvad den almindelige lystfisker efterspørger.
Jeg kan give den gode service og har vi ikke varen på lager kan jeg næsten med sikkerhed sige, at vi kan have den næste dag, slutter Karsten Teglvang Nielsen.