Fire dage med gymnastik
26 børn var på gymnastikskole i Diamanten i Fynshav
Mens fodbold- og håndboldskoler er meget udbredte i skolernes sommerferie, er gymnastikskoler knap så almindelige.
Men det blev der gjort noget ved i Diamanten i Fynshav i sidste uge, hvor idrætsforeningen NSU havde inviteret til fire dage med spring- og rytmegymnastik.
Initiativet kommer fra 20-årige Lena Petersen, der er instruktør i NSU.
"Jeg har været instruktør i mange år, og jeg kan godt lide at arbejde med at arbejde med børnene. Jeg synes, at det kunne være sjovt at prøve en sommerskole," fortæller Lena Petersen, der har været hjælpeinstruktør siden hun var 13, og instruktør de sidste tre år.
"Målet er at have nogle hyggelige dage og samtidigt lære deltagerne noget. Vi har 26 deltagere, og det er meget fint i betragtning af, at det er vores første år," siger Lena Petersen.
De mange deltagere var i alderen 5-12 år, og i løbet af sommerskolens fire dage prøvede de kræfter med mange forskellige øvelser og discipliner inden for gymnastik.
"Det er rigtig sjovt at være med. Jeg går til springgymnastik, og jeg har lært mange nye ting her på skolen. Jeg håber især, at min saltoer bliver bedre," fortæller 10-årige Anders Grove.
"Jeg elsker springgymnastik, og jeg håber at lære nogle nye øvelser. Det er sjovt at lave gymnastik hele dagen sammen med mine venner," siger 7-årige Emma Krog.
Sommerskolen skal nu evalueres med henblik på en eventuel gentagelse næste år.
HENVIS TIL FOTOGALLERI