Fortsæt til indhold

Flere studerende giver rift om studieboligerne i Kolding

Et boom i antallet af studerende på de videregående uddannelser i Kolding gør det sværere at få en studiebolig end sidste år

Arkiv
Susie Jessen

Allerede i foråret advarede By og Udvikling, som administrerer studieboligerne i Kolding de studerende:
Søg din studiebolig så tidligt som muligt, blev der sagt. For i september, kan der blive rift om pladserne.
Og den forudsigelse ser ud til at holde stik, siger Torben Aaby Nielsen fra By og Udvikling, som står for administrationen af studieboligerne i Kolding under Kolding Ungdomsbolig Anvisning.
“Det bliver sværere for de studerende at få en lejlighed i år. I øjeblikket har vi 50 lejligheder, hvor der sker en udskiftning, men når vi når september, vil der sandsynligvis være fyldt op”, fortæller Torben Aaby Nielsen.
Han peger på, at en af grundende til de fyldte studieboliger blandt andet er, at der er flere udvekslingsstuderende i år. De kommer altid forrest i køen til en studiebolig og det betyder længere kø til de 900 studieboliger, der i alt findes i Kolding.

130 flere på SDU

Især Syddansk Universitet i Kolding kommer til at stå for en stor del af de ekstra studerende, der efter sommerferien starter på uddannelse i Kolding. Dette skyldes blandt andet, at universitetet har oprettet to nye uddannelser. Bibliotekskundskab og videnskommunikation og en bacheloruddannelse i Designkultur, hvilket betyder 130 ekstra studerende. Jørgen Nielsen er kommunikationsmedarbejder på SDU og han peger på, at der udover de to nye uddannelser også er kommet flere studerende til andre uddannelser.
“Vi har for eksempel fået 39 flere studerende på HA Erhvervsøkonomi i forhold til sidste år, så vi har en del flere studerende i år”, fortæller Jørgen Nielsen.

89 flere på IBA Også på Erhvervsakademi Kolding kan man melde om flere optagne end sidste år, hvor 89 flere studerende starter på skolen efter sommerferien i forhold til sidste år. Her er det især uddannelsen til Finansøkonom, som har tiltrukket flere stu