Velkvalificeret handelsskoleelev
Mikkel Kruse Nielsen havde usædvanligt mange kvalifikationer med sig, da han startede på Varde Handelsskole
Ikke færre end tre eksamensbeviser i Cambridge Engelsk kan Mikkel fremvise efter to år på Skovlund Efterskole. Dertil kommer to studieophold i Sydafrika. Begge af 14 dages varighed, men lige efter hinanden. Så meget havde Mikkel med i bagagen, da han for kort tid siden begyndte på Varde Handelsskoles HHX - “Global Business” linje.
For to år siden startede Mikkel i 9. klasse på Skovlund Efterskole, hvor han havde fundet ud af, at man som den eneste efterskole i Danmark tilbød ikke blot “almindeligt” Cambridge Engelsk men også Business Engelsk. Det var lige sagen for Mikkel, der drømmer om en international karriere.
Mikkel valgte at fortsætte på Skovlund Efterskole i 10. klasse, da det var det eneste sted, hvor kan kunne studere Business English - “Higher.”
Skovlund Efterskole var i skoleåret 2012/13 på 14 dages studietur i Sydafrika, og da det viste sig muligt for Mikkel at kunne tage af sted 14 dage før kammeraterne og få to ugers praktik i “Business Engelsk,” var hverken han eller hans forældre sene til at slå til. “Det blev en helt enestående oplevelse” siger Mikkel. “Jeg fik lejlighed til at besøge en lang række små og store firmaer og tilbringe hele eller halve dage ved dem, og spørge dem ud om alt muligt lige fra deres historie til deres forretningsstrategi og - filosofi. Det var utroligt spændende og lærerigt, men størst indtryk gjorde nok et besøg i Magaliesburgs slumområde, hvor jeg besøgte den lokale frisør,” fortæller han.