Kursisterne strømmede til VUC
I hundredevis strømmede kursisterne til VUC Syd, hvor der var 1. skoledag for såvel nye som tidligere kursister.
Og der var fyldt godt op på alle afdelinger. Søgningen til VUC's uddannelsestilbud har nemlig aldrig været større end i år. De seneste tal viser, at 18555 holdkursister er tilmeldt VUC Syd - både hos hf-kursisterne, almen voksenuddannelse og forberedende voksenundervisning.
"Den store søgning kan have mange årsager, men uanset hvilken har I kursister truffet et godt valg ved at være uddannelse. Der er bred politisk enighed om i Danmark, at mere og bedre uddannelse er det rigtige for den enkelte dansker og for Danmark - og der investeres da også massivt i uddannelse," sagde uddannelsesleder Helle Lindegaard, der bød velkommen til hf-kursisterne på Christiansfeldvej i Haderslev.
"Men ét er samfundets investeringer i uddannelse. Det er også den enkelte kursist, der investerer tid, kræfter og energi for en bedre fremtid. Uddannelse er hårdt arbejde, og ved at vælge VUC Syd har I også forpligtet jer til at komme til undervisningen, deltage aktivt, aflevere jeres opgaver og gå op til eksamen. Til gengæld vil vi gøre næsten alt for at hjælpe og assistere, inspirere og motivere jer på jeres uddannelsesrejse," tilføjede Helle Lindegaard.
Det var i øvrigt sidste gang, der blev budt velkommen til VUC-kursister i lokalerne på Christiansfeldvej. 16. september samles alle VUC-kursisterne i Haderslev i det nye hus på havnen.
Alle kursisterne i Haderslev får igen i år udleveret en iPad, som bliver deres primære arbejdsredskab, så længe de studerer ved VUC Syd.