Fortsæt til indhold

Klubber jubler over Restaurant Remouladen

Den nye restaurant på lystbådehavnen vil trække både vejlenserne og sejlerne til lystbådehavnen

Arkiv
Jeppe Rafn

Havnebestyrelsen for Vejle Lystbådehavn har valgt at forpagte restauranten på den nye klubø på lystbådehavnen til Restaurant Remouladen.
"Vi er rigtig glade for, at det blev Remouladen. Hvis vi skal kunne trække sejlere hele vejen herind gennem fjorden, skal der være noget at komme efter. Vi tror også, at restauranten kan trække folk fra byen hertil," siger Ulla Rosendal, der er medlem af Havnebestyrelsen for Vejle Lystbådehavn og formand for Vejle Motorbådklub.
Hun fortæller, at hun blev kontaktet af Restaurant Remouladens driftsdirektør Daniel Bro Schmidt, der ringede til hende for at forhøre sig om forpagtningen af restauranten på klubøen. Efter de indledende drøftelser kom havnebestyrelsen på banen, og for nylig blev bestyrelsen og restauranten så enige om en forpagtningsaftale.
"Der skal være en restaurant i en ordentlig lystbådehavn. Vi skal kunne tilbyde de sejlende gæster noget, så de ikke sejler forbi Vejle fra Fredericia til Juelsminde," siger Preben Werther, formand for Sejlklubben Neptun og medlem af havnebestyrelsen.
"Vi har planer om, at der igen skal være større stævner på fjorden, og det kræver gode faciliteter på landsiden for at trække folk til på vandsiden," siger sejlklubbens formand.
Sejlklubben Neptun og Vejle Motorbådklub får fælles klubhus under restauranten på den nye klubø på 2.400 kvadratmeter, der også kommer til at rumme havnekontor, styrketræningsområde og andre faciliteter, som ikke kun er forbeholdt klubmedlemmer. Det er også for gæstesejlere og forbipasserende.
Sejlklubben Neptun og Vejle Motorbådklub har tilsammen 1.500 medlemmer, oplyser sejlklubbens formand.