Fortsæt til indhold

Gratis parkering i p-husene

Byrådet er på vej til at opfylde handelsstandsforeningens højeste ønske

Arkiv
Peter Friis Autzen

Vejles byrødder har valgt at følge City Vejles udtalte ønske: De indfører gratis parkering i parkeringshusene Ved Anlæget og Trondur. Det betyder, at de første to timers parkering bliver gratis.
Beslutningen er truffet med flertal i først Teknisk Udvalg, derefter med flertal i Økonomiudvalget. Og på onsdag er sagen på dagsordenen i byrådet.
"Og den bliver vedtaget," siger 2. viceborgmester Dan Arnløv Jørgensen (Konservativ). Han har selv taget forbehold, fordi han ikke føler, at den økonomiske side af sagen er tilstrækkeligt belyst.
"Jeg er stor tilhænger af projektet, og vil helt klart stemme for, når først tallene er fremlagt. Vores gågade er jo ved at knække over. Det er markant, at der er langt, langt flest mennesker i den sydligste del af gågaden - nær Bryggen og deres gratisparkering. Nu giver vi de andre dele af Strøget samme muligheder," siger han.

City Vejle: Fantastisk

Hos handelsstandsforeningen City Vejle er der jubel over politikernes beslutning.
"Det er helt fantastisk. Vi afventer selvfølgelig byrådets endelige beslutning. Men det her er rigtig glædeligt," siger citychef Michael Pedersen, da Lokalavisen Weekend overbringer ham beslutningen.
Han har selv deltaget i flere møder, hvor foreningen har fremlagt sine synspunkter for byrødderne.
"Det her er en væsentlig og vigtig investering i midtbyen. Og det kommer alle i byen til gavn," siger han.
Den gratis parkering betyder ikke kun noget for Vejles "interne" konkurrence. Også byerne imellem spiller parkeringsspørgsmålet ind.
"Der kæmpes benhårdt om kunderne. Og i den sammenhæng spiller parkeringsmulighederne selvfølgelig ind," siger Michael Pedersen.

2. Viceborgmester Dan Arnløv Jørgensen vil gerne have økonomien bedre belyst. Men han agter at stemme for, når byrådet på onsdag endegyldigt skal afgøre spørgsmålet om parkering.

Ikke personale-parkering

Også City Vejles formand, Henrik Heiring Sørensen, er glad over udsigten til, at byens kunder kan parkere gratis i de første to timer af deres shoppingtur.
"Det er dejligt. Lige hvad vi har håbet på," siger cityformanden. Han advarer mod, at byens butikker og deres personale udnytter tilbudet som medarbejder-parkering.
"Det er selvfølgelig vigtigt, at de gratis p-pladser er til rådighed for kunderne. Men jeg tror nu heller ikke, at ret mange butiksansatte vil løbe af sted og flytte bilen flere gange i løbet af dagen," siger han.

Strøget har i dag langt flere kunder i den sydlige ende - nær Bryggens gratisparkering. Dét håber byrødderne at lave om på ved hjælp af to timers gratisparkering i Trondur og Ved Anlæget.