Vejleskole og kirke hjælper gravide afrikanere
I de kommende dage samler ADRA ind. I Vejle står blandt andre Vejlefjordskolen bag
Tirsdag og onsdag den 27. og 28. august samler velgørenhedsorganisationen, ADRA, ind i hele Danmark. I Vejle har indsamlingen sit centrum på Vejlefjordskolen i Daugaard. En gruppe lærere, funktionærer, skoleelever, gymnasieelever og menighedsrådsmedlemmer fra Vejlefjordkirken vil samle ind.
“Vi besøger tidligere bidragydere og stemmer også dørklokker,” fortæller præst ved Vejlefjordkirken, Tue Westing.
Jordemødre i Sydsudan
Et af de mange projekter, der støttes af indsamlingen, er et jordemødre-program i det afrikanske land Sydsudan, som blev selvstændigt i 2011.
Efter flere generationers borgerkrig, millioner dræbte og endnu flere på flugt, har landet ikke ressourcer til at tilbyde selv de mest grundlæggende ydelser og uddannelser.
Så da en ung sydsudansk kvinde, Bulus Bol, oplevede, at en gravid kvinde døde for fødderne af hende, besluttede hun ifølge ADRA at tage sagen i egen hånd.
Bulus Bol tog et 9-måneders jordemoder-kursus og begyndte herefter at arbejde som sin landsbys jordemoder på en af de klinikker, som projektet støttede.
Igennem det Danida-financierede projekt er Bulus Bol nu i gang med at tage den officielle uddannelse som jordemoder, som giver hende kvalifikationerne til fortsat at gøre en forskel for hendes medmennesker i Sydsudan.