Fortsæt til indhold

Lyserød Lørdag i Lokalavisen

Lokalavisen er officiel mediepartner til Lyserød Lørdag i 2013

Arkiv
Af Lasse Skov

Oktober er måneden for Kræftens Bekæmpelses populære kampagne ”Støt Brysterne” og den 5. oktober er dagen: ”Lyserød Lørdag”.
Det er en aktivitetsdag med et stærkt lokalt engagement, der skaber opmærksomhed og støtte til brystkræftsagen.
Det lokale erhvervsliv, frivillige og foreninger i hele landet vil skabe spændende, lyserøde aktiviteter og events.
Tirsdag den 1. oktober udgiver Lokalavisen et særtillæg, der vil sætte fokus på brystkræft, og give dig en oversigt over alle de lyserøde aktiviteter.
Men hvorfor har Kræftens Bekæmpelse stadig fokus på brystkræft?
”Hver 9. danske kvinde bliver ramt af brystkræft. 1.200 dør hvert år af sygdommen, og vi kender stadig ikke årsagen til, at man bliver ramt,” siger Sidsel Naut fra Kræftens Bekæmpelse, der er projektleder på Lyserød Lørdag.
Ifølge hende, er Lyserød Lørdag et vigtigt element i 'Støt Brysterne'-kampagnen, da dagen udnytter alle de resurser, der findes rundt omkring i landet.
”Der er rigtig mange lokale ildsjæle, både i erhvervslivet og blandt de frivillige, der gerne vil støtte op om sagen,” siger hun.