Fortsæt til indhold

Svamp på otte kvadratkilometer

Turen går i skoven - på jagt efter svampe

Arkiv
Af Westy Esbensen

Efter en lang, varm og tør sommer kom regnen endelig først på ugen. En til to uger efter et godt regnskyl pibler svampene frem overalt i skovbunden. Så nu er det ved at være tid til en svampetur.
Vil du på jagt efter spisesvampe, er det en god ide at begynde med kantareller og rørhatte. Kantarel, Karl Johan og Brunstokket Rørhat er fremragende spisesvampe. Derimod skal du være mere forsigtig med fluesvampene, selv om der også er spiselige fluesvamp-arter. Den røde fluesvamp giver en meget ubehagelig rus og Grøn Fluesvamp er dødeligt giftig.
Og så er der svampe, som hverken er gode spisesvampe eller særligt giftige, men blot interessante: Mørk honningsvampe er således verdens største organisme, tungere end en blåhval. Amerikanske forskere fandt i begyndelsen af 90"erne i Oregon en Mørk Honningsvamp, hvis underjordiske dele, myceliet, dækkede et område på 8 kvadratkilometer. Forskerne skønnede, at den rekordstore svamp var 2400 år gammel.
Er du nybegynder kan du med fordel alliere dig med en god svampebog f.eks. Politikens svampebog . Allerbedst er det dog at deltage i en offentlig svampetur, hvor du får mulighed for at lære nogle af de giftige og nogle af de spiselige arter at kende og samtidig får nogle gode historier om svampe. Naturfredningsforeningen arrangerer en svampetur i Jelling Skov søndag den 8. september, og hvis svampene endnu ikke er fremme den dag, er der en ny chance lørdag den 21. september ved Kvak Mølle. Se mere om turene på Naturfredningsforeningens hjemmeside www.dn.dk/vejle.