Fortsæt til indhold

Sagen er øl

Fredag lanceres den nye Aabenraa øl

Arkiv
Arkiv

Aabenraa Byhistoriske Forening præsenterer sammen med Carstensens Tehandel på fredag Aabenraa Øl 2013.
Det sker i Rådhussalen i det gamle Rådhus.
her vil de første flasker blive åbnet af Borgmesterkandidaterne Thomas Andresen og Poul Kylling Petersen. Bygningsbevaringsudvalget er også inviteret, idet overskuddet fra salget går til Byhistorisk Forenings Bevaringsfond for gamle huse og miljøer i Aabenraa.
Der er tale om en speciel øl, som er brygget efter foreningens helt egen recept: Aabenraa Øl 2013 er en mørk og fyldig øl af typen Brown Ale, som har sin oprindelse i England. Den er brygget på seks forskellige malttyper: Pale ale, Münchener, Karamel, Aroma, Brown og Chokolade, samt umaltet havre. Det giver en kompleks aroma af nødder, ristet byg, chokolade og tørret frugt samt en maltet sødme præget af mørk karamel. Smagen er fyldig og afbalanceret af tre humletyper: Magnum, Palisade og Cascade.
Med de kraftige karamelliserede aromaer er Aabenraa Øl 2013 velegnet til stegt og braisseret oksekød, sprængt kød og kolde retter som postejer. Den er også god til kraftige oste.
Aabenraa Øl 2013 er produceret i samarbejde med Lundumskov Bryghus ved Horsens.
Den ovale etiket er fra en Ny Pilsner, der blev produceret i perioden 1920 – 1933 på det daværende Aabenraa Aktiebryggeri på Haderslevvej. På det lille halsvedhæng fortælles lidt om ”gamle dages” øl og humleproduktion i Aabenraa.
Den nye Aabenraa Øl markedsføres i et begrænset antal flasker og kan købes fra fredag efter lanceringen i enkelte af byens specialforretninger og restauranter.