Fortsæt til indhold

Lærlingen blev mester

Dennis Lind vandt DTC mesterskabet

Arkiv
Arkiv

20-årige Dennis Lind blev søndag den hidtil yngste DTC mester, da han på Jyllandsringen ved Silkeborg sikrede sig Auto-G DTC mesterskabet foran den tidligere Le Mans vinder John Nielsen.- Jeg er ubeskriveligt glad. Det er det her, vi har arbejdet hen i mod hele året og selvom vi på et tidspunkt var langt efter de førende grundet to uheld, så troede vi på det og gav aldrig op, siger Dennis Lind.
- Så at stå som mester i dag giver den største tilfredsstillelse, selvom det var svært at holde igen og ikke satse alt på at vinde løbene. Men i løb et fik jeg et par puf bagfra og da jeg vidste, at jeg kunne blive mester ved at tænke mig om, lod jeg John komme forbi.
- Derefter var det bare at holde sig udenfor uheld i andet løb og selvom det også giver sine udfordringer at køre forsigtigt, så lykkedes det og jeg er bare så glad og stolt.
- Jeg er samtidig rigtig glad for at kunne give teamet det, de har arbejdet for og i den grad fortjener. En kæmpe cadeau til dem, de har også knoklet hårdt for det her.
- Samtidig er det stort for mig, at de tre store navne jeg har kæmpet mod i år, John Nielsen, Casper Elgaard og Jan Magnussen alle har vundet på Le Mans. Det giver en masse tilfredsstillelse og selvtillid, at jeg kan kæmpe mod, og slå de bedste.
Sejren betyder at det unge talent fra Roskilde føje endnu en mesterskabstitel til sit CV, der i forvejen indeholder titler som dansk, nordisk, europæisk og verdensmester i Formel Ford fra årene 2009 og 2010. Dennis Lind havde debut i DTC i 2012, hvor han fik en andenplads.

Lind i mesterskabstrøjen.