Polmans lækkerier banede vejen for klar sejr
Team Esbjerg kørte komfortabelt hen over Vejen og konsoliderede positionen i toppen af Dame Håndbold Ligaen med en sejr på 34-26 i Blue Water Dokken.
Det meste af første halvleg lignede ellers ikke cruise control. Undertippede Vejen EH havde held med at splitte Team Esbjerg-defensiven fra flere positioner og være foran med et par mål, indtil den tidligere Vejen-spiller, Susanne Kastrup Forslund, udlignede, og kampens store spiller, Estavana Polman, for første gang bragte hjemmeholdet foran med 11-10 efter 25 minutters spil. Mod halvlegens slutning måtte Rikke Zachariassen forlade hallen for at blive behandlet. Hun fik et skud i hovedet i Randers-kampen og har døjet med en albueskade i ugen op til kampen, og derfor blev hun skånet efter pausen.
Pauseføringen på 15-12 blev på tre minutter udbygget til 19-13, og så var der ikke meget mere at spille om. Mens Vejen-spillerne blev slidte, viste Estavana Polman sit repertoire. Kraftfulde hopskud, gennembrud, kontralob, fiffige frispilninger, bolderobringer og mål fra fløjen, hvor hun vikarierede i anden halvleg, hørte til det 21-årige stortalents luksusanretning. Hendes 11. mål til slutresultatet var et gevindskud fra fløjen.
"Alle medspillere var nye, da jeg kom, og der er så mange gode spillere, men det begynder at komme, efter at jeg havde nogle problemer i de første kampe. Jeg gør det bedste for holdet og tager også gerne en tur på fløjen," sagde Estavana Polman efter kampen.