Conrad Café og No14 udvider med en tapas-bar
Vejle får en ny tapas-bar, der bliver en del af café-miljøet i gården med Conrad Café og No14
Om et halvt års tid kan du få tapas i lokalerne i gården i Søndergade 14 i Vejle, hvor der indtil for nylig var garnbutik.
Det er indehaverne af Conrad Café og No14 Vinbar, Martin Sikær Kristensen og Dennis Lundstrøm, der har overtaget lokalerne og åbner tapas-baren, så hele gården nu bliver en del af café-miljøet.
“No14 er blevet populær, og folk har efterspurgt et tapas spisested, der bliver et mere roligt og afslappende sted end caféen,” fortæller Rasmus Paulin fra Conrad Café/No14 Vinbar.
Tapas-baren ligger i forlængelse af vinbaren, der åbnede i foråret 2012, og det bliver sådan, at man for eksempel kan starte med en cocktail i vinbaren og bagefter gå ind ved siden af og få tapas.
“Man kan vælge mellem for eksempel 12 kolde og 12 varme retter til en fast pris,” fortæller Rasmus Paulin fra Conrad Café/No14.