HB Køge hænger på blandt topholdene
Hjemmekamp mod Brønshøj søndag kl. 15.00.
FODBOLD: Det var en flot skalp, som HB Køges mandskab i Nordicbet Ligaen fik i søndags, da holdet kunne rejse hjem med en 2-1 sejr i bagagen mod Silkeborg IF, der ellers havde vist skræmmende styrke ved at have vundet de fire forudgående hjemmekampe.
- Det var rigtigt dejligt at få hevet sejren hjem i sidste minut, når vi ugen før mod AB havde været ude for det modsatte at tabe kampen på en scoring i de døende sekunder, til trods for at vi faktisk havde spillet AB ud af banen, siger cheftræner Per Frandsen der glæder sig over at sejren i Silkeborg betød at Svanerne fortsat hænger fint på i toppen af rækken og indtager tredjepladsen inden weekendens kampe.
Med sejren kom HB Køge op på 17 points - fire mindre end AC Horsens på andenpladsen. Hobro IK kører fortsat ufortrødent derudaf og topper med 25 points efter 10 kampe.
Næste opgave for HB Køge er hjemmekampen mod Brønshøj BK søndag den 6. oktober kl. 15.00. Den første af tre vigtige opgaver. Efter Brønshøj står HB Køge nemlig over for de to tophold - Hobro IK mandag den 14. oktober på SEAS NVE Park og torsdag den 17. oktober gælder det AC Horsens på udebane.
Indsatserne i pokalkampen mod AaB og i Silkeborg IF viser, at Svanerne er på rette vej. Men Per Frandsen maner til forsigtighed forud for kampen mod Brønshøj.
- Det bliver en svær kamp. Efter en lidt skidt start, hvor flere nye spillere skulle finde sammen, har Bo Henriksen for alvor fået sit hold op at køre igen. De arbejder stenhårdt og er en absolut vanskelig modstander at knække. Senest bevist med 1-0 sejren i Vejle. Jeg så dem mod AC Horsens for to uger siden hvor de har uheldige med at tabe 2-1. Desuden har vi tre spillere i karantæne - Lee Rochester Sørensen, Eddi Gomes og Morten Karlsen - så vi skal være klar over at der skal arbejdes knaldhårdt i alle 90 minutter, siger HB Køge-træneren.