Gå for en god sag
Den 12. oktober er det igen tid til at snøre skoene, tage familien under armen og støtte en god sag, når der er ECCO Walkathon
Der er plads til både unge og ældre, til børn og babyer, og til dem der vil gå langt og dem der bare vil ud på en lille tur. ECCO Walkathon tager igen i år sin begyndelse på Akseltorv når Bubber Klokken 10.00 den 12. oktober byder velkommen, inden de mange ivrige deltagere skal ud på ruterne og gå penge ind til fordel for en god sag.
Som altid kan man vælge at gå ruten på seks eller ti kilometer og for hver kilometer man tilbageligger, donere ECCO 1 Euro til støtteprojekter.
I år går de indsamlede penge til to forskellige organisationer, nemlig Børnehjertefonden og SOS Børnebyerne. På selve dagen vil der være masser aktiviteter både inden og efter gåturen. Blandt andet vil borgmesteren byde velkommen, der vil være underholdning ved Børnehjertefondens Performanceteam og koncert med The Hitmen.
Man kan købe billet på www.ecco.com/walkathon.