Fortsæt til indhold

Nej til budget er ikke valgtaktik

Det var ikke valgtaktik, men reel politisk uenighed, der ifølge SF fik partiet til at stemme nej til budgettet for Vejle Kommune

Arkiv
Jeppe Rafn

For første gang i denne valgperiode var det ikke et samlet byråd, der vedtog budgetforliget for de kommende år i Vejle Kommune. De fire medlemmer af SF stemte nej til budgettet.
"Det var en lidt underlig fornemmelse ikke at have det samlede byråd bag mig i en budgetvedtagelse. Det har jeg ikke prøvet før. Men SF har længe planlagt at holde sig uden for og så bruge budgettet i valgkampen. Det vidste jeg godt, så det er ok," siger borgmester Arne Sigtenbjerggaard (S).
SF afviser borgmesterens tolkning af, hvorfor partiet stemte nej til budgettet.
"Hvis det var valgtaktik, havde jeg ikke siddet i 12 timer ved bordet og virkelig kæmpet. Vi ville rigtig gerne have været med i forliget, for det giver stor indflydelse at være med," siger SF's gruppeformand Lone Myrhøj.

Frygter dødsstød til SFO

Hun fortæller, at hun sad med til budgetforhandlingerne fra klokken ni om morgenen og frem til 20-21 tiden om aftenen, hvor partiet valgte at trække sig. De andre partier lukkede forhandlingerne omkring midnat.
"Vi bakker op om rigtig mange ting i budgettet, men det er klart, vi ikke kan stemme for, at der nu bliver 100 procent brugerbetaling i SFO'en (der har hidtil være 90 procent brugerbetaling/forældrebetaling). Der bliver også meget færre timer, og vi frygter, det er dødsstødet for SFO'en," siger Lone Myrhøj.
SF ville også have brugt flere penge på miljø og på de meste udsatte i Vejle Kommune, end det blev til i budgettet. I partiets ændringsforslag, som de øvrige partier stemte nej til, havde man blandt andet sat penge af til et forsorgshjem, fixerrum og flere sagsbehandlere.

Begrænset begejstring

Lone Myrhøj blev gruppeformand for SF i Vejle byråd for knap et år siden, da den tidligere gruppeformand Peter Borup Sørensen skiftede til Socialdemokraterne. Årets budgetforhandlingerne var dermed de første med hende som forhandler for SF.
"Min begejstring har ikke været fantastisk stor for de budgetter, vi tidligere har indgået. Der er jo en grund til, at vores tidligere gruppeformand blev socialdemokrat," siger Lone Myrhøj.
"Jeg holder mange møder med gruppen og gør meget for at inddrage hele gruppen i vores beslutninger. Vi er mere enige i SF-gruppen nu end tidligere," siger Myrhøj.