Fortsæt til indhold

Tre bands på scenen på Teaterbygningen

Arkiv
Arkiv

MUSIKAFTEN: Lørdag den 12. oktober er det amatørenes aften på Bygningen, som præsenterer Køge Rock med hele tre grupper - nemlig Supporting Act, Kurt & Kiksene samt Shamrock.
Supporting Act er et lokalt band, der har rødder i den melodiøse afdeling af hardrock fra 80'erne og 90'erne og er godt sammenspillet gennem 25 år med samme besætning.
Kurt & Kiksene er en af Køges store, velbevarede hemmeligheder. Bevæbnet med en smittende spilleglæde - og trommer, bas, keyboards og guitar -leverer det velsammentømrede band medrivende fortolkninger af den musik, som de helst selv ville høre til en fed fest.
Når Shamrock spiller er der gode muligheder for at få spillet en solid gang luftguitar eller at få svinget træbenet på dansegulvet. Shamrock spiller en perlerække af lidt ældre hits. Der er tale om numre af bands og solister som Rolling Stones, CCR, Beatles, Status Quo, Henning Stærk, Bruce Springsteen, Georgia Satelites og mange flere.
Festen begynder med spisning klokken 18, og billetter til hele herligheden kan købes via www.bygningen.dk.