Overflødige Ipads og ny ekspropriation
Byrådets budget om næste års budget kom vidt omkring i løbet af tre timer
Nye Ipads til alle 8. og 9. klasser i Roskildes skoler, der måske er overflødige, samt nye ekspropriationer for at sikre forbindelse mellem RUC og det store nye virksomheds-område Risø Park. Sådan lød to af de gennemgående emner, da byrådets medlemmer i en livlig debat over tre timer debatterede mange af punkterne i næste års budget. Den radikale Ingelise Hansen havde fået forslaget om Ipads til de store skoleklasser med som sit 'finger-aftryk' i budgettet, men flere af de øvrige byrådsmedlemmer rejste tvivl om fornuften i bare at købe maskiner ind. - It-udstyr skal passe til undervisningen. Kun Apple har fordel af dette store indkøb, som langt fra alle skoler ønsker, forklarede Enhedslistens Jonas Paludan. Han blev bakket op af Venstres Evan Lynnerup: - Før man køber ind, skal man være sikker på, at udstyret passer til undervisningen. Det her er den bagvendte rækkefølge. Den konservative Lars Lindskov mente til gengæld, at børnene har godt af at lære det. Så må lærerne også indrette undervisningen efter det. - Ellers ville vi jo stadig sidde og bruge kugleramme. Morten Gjerskov (S) var på samme linje: - Jo før de lærer det, desto bedre bliver de til det.
Stop ekspropriationer
Peter Madsen (V) kritiserede et punkt i budgetforliget om en ny forbindelse med både cykelsti og busvej mellem RUC og det planlagte store erhvervsområde Risø Park, øst for den nuværende forskningsinstitution. Han var utilfreds med, at ifølge oplæggene kan det føre til nye ekspropriationer i dette område, når grundejerne ikke ønsker at sælge. Borgmester Joy Mogensen svarede, at Roskilde havde lovet at oprette en sådan forbindelse for at få miljøministerens godkendelse af det store erhvervs-område udenfor 'Fingerplanen', hvor al erhvervsudvikling ellers skal foregå. - Her venter vi at kunne få flere tusinde gode, nye jobs, og så må vi også leve op til de betingelser, vi har lovet at opfylde. Venstres Lars Berg Olsen gjorde opmærksom på, at Roskilde kun har lovet at oprette en forbindelse, men den behøver ikke gå gennem Trekroner-området. - Den kan også følge den gamle Frederiksborgvej, forklarede han, og det kunne Joy Mogensen bekræfte.
Løgnagtige løjtnanter
Under debatten kritiserede Venstre-folkene Annie Larsen og Mads Thomsen flere S-byrødder for at komme med usande påstande i den offentlige debat. Mads Thomsen talte ligefrem om 'løgnagtige løjtnanter' for borgmesteren. Tidligere borgmester Poul Lindor afviste denne anklage og sagde, at han var stolt over nu at være 'borgmesterens løjtnant'. tk