Fortsæt til indhold

Lærerformand frygter slagtning i 2014

Formanden for Kolding Lærerkreds, Anders Petersen er overbevist om, at der vil være skolelukninger og fyringer til næste år

Arkiv
Susie Jessen

En underfinansieret skolereform, der skal implementeres i 2014, besparelser på specialområdet og varslede strukturændringer.
Efter at formanden for Kolding Lærerkreds, Anders Petersen har nærlæst Kolding Kommunes budget for 2014, er han ikke i tvivl om, at der vil være voldsomme konsekvenser for skolerne i Kolding Kommune i 2014.
“Da politikerne fremlagde budgettet for 2014, var jeg helt uforstående over for at de jublede over at de havde tilført 10 millioner til folkeskolereformen. De glemte bare at fortælle, at de havde fjernet 15 millioner. Der bliver ikke nok penge til at implementere den her reform og det bekymrer mig meget”, siger Anders Petersen.
Lærerformanden er især fortørnet over, at netop politikerne alle udtalte, at de var glade for at have “reddet” skolerne på budgettet for 2014. Men i følge formanden forholder tingene sig helt anderledes.
“Det pikerer mange lærere, at man hører et enigt byråd sige, at man har tilført penge til Folkeskolen, når man i virkeligheden har gjort det præcist modsatte”, fortæller Anders Petersen.
Lærerformanden er især nervøs for den fremtid, som lærerne går i møde, hvor de blandt andet kommer til at have flere timer og at der kan blive tale om fyringer.
Men især de varslede strukturændringer bekymrer Anders Petersen.

Skolelukninger?

“Strukturændringer kan også betyde skolelukninger og jeg frygter, at det allerede kan betyde, at der bliver lukket skoler efter sommerferien næste år.” siger Anders Petersen, som dog ikke vil komme nærmere ind på hvilke skoler han tror ville være i fare.
Lærerformanden opfordrer politikerne til allerede nu at tage hånd om de problemer med folkeskolereformen, som vil dukke op i 2014.
“Lærerne i Kolding har brug for at de lokale politikere ser på, hvad de er vi har at gøre med og hvad vi kan forvente. Det kan ikke vente til efter et valg”





“Det pikerer mange lærere, at man hører et enigt byråd sige, at man har tilført penge til Folkeskolen, når man i virkeligheden har gjort det præcist modsatte”
Anders Petersen. Formand for Kolding lærerkreds,