Fortsæt til indhold

Kulturel Perle på Gram bibliotek

Anne Lise Marstrand-Jørgensen gav indtryk af en forfatter med lyst og liv i sit arbejde

Arkiv
Arkiv

Mange havde fundet vej til Gram Bibliotek i onsdags, hvor forfatteren til ”Hildegard bøgerne”, Anne Lise Marstrand-Jørgensen, gæstede byen.
Hun var ikke alene, men ledsaget af en journalist og fotograf fra DR K. De to herrer havde fulgt hende i tre dage, fordi hun i november i år sammen med fire andre kvindelige forfattere portræteres i forbindelse med en udsendelse om kvindelitteratur.
Den nyeste bog, "Hvis sandheden kommer frem", handler om perioden 1970 - 1992 et unavngivent sted, som kunne være Danmak. Vi møder en familie, som går i stykker på at skulle opleve den stor frihed, som herskede i 68'generationern. Frihed indenfor samlivsformer og den sexuelle frigørelse, som især har haft betydning for kvinderne.
Arrangementet var et samarbejde mellem Biblioteket, Gram Menighedsråd og Foreningen Norden og var et af flere i Haderslev bibliotekerne Kulturuge.