Fortsæt til indhold

Hvem stjal fra hospitalsklovnen?

Sahvas indsamling til fordel for hospitalsklovnene på Sønderborg Sygehus ramt af tyveri

Arkiv
Mikkel Hansen

Sahva i Sønderborg har de sidste måneder samlet pant ind til fordel for hospitalsklovnene på Sønderborg sygehus.
I går blev alle de indsamlede flasker og dåser stjålet, og der er ingen penge til klovnen.
Flasker og dåser blev stjålet fra en beholder uden for butikken. Beholderne stod på hjørnet ved torvet ud mod Jernbanegade.
"Over middag hører vi, at der er gang i flaskebeholderen, mens vi havde kunder i butikken. Vi tænker: Dejligt, så kommer der mere pant, men da vi tog beholderne ind ved lukketid var de tomme," fortæller Susanne Lauridsen fra Sahva i Sønderborg.
Tyveriet er formentligt sket i tidsrummet kl. 13.30-14.00. Der er uvist, hvor meget pant der var i beholderne, men det anslås til over 1.000 kroner.
"Indsamlingen gik langsomt i starten, men nu var der lige kommet gang i den. Det var penge, der skulle komme hospitalsklovne og de små børn på sygehuset til gode. Det er smadderærgerligt. Det er bare ikke i orden, og vi er rigtig kede af det," siger Susanne Lauridsen.
Personalet i Sahva overvejer nu om indsamlingen skal genoptages, eller om de vil finde på noget andet.
Tyveriet er meldt til politiet, og oplysninger i sagen kan gives til politiet på tlf. 114.