Nyt forslag er godt alternativ
Et alternativt forslag fra Johannsen Arkitekterne i Vejle har rigtigt bragt sindene i kog.
Men jeg synes, det er et godt indslag i debatten omkring en udnyttelse af Godsbanearealet og indeholder mange spændende udfordringer, som bør vurderes, når der senere skal tages stilling til en lokalplan for området.
Forslaget harmonerer i væsentlig omfang til nogle af de tanker, SF fremsatte i byrådet. Flere alternativer, mulighed for bevarelse af visse bygninger, mulighed for at undgå en unødvendig vej til mange millioner kroner.
Men det bliver spændende at se hvilke nye illustrationer, NVP fremlægger. Det fremgår jo af Lokalavisen, at nogle nye er på vej.
Vil det ændre på arealopdelingen? Så nogle af de ting, Borgergruppen for bevarelse af Godsbanebygningen samt andre borgere har fremsat, kan indarbejdes. Kan den planlagte vej undgås, og så videre?
Godt nok ejer kommunen ikke de omhandlede arealer, men det forhindrer ikke byrådet i at stille krav til indholdet i lokalplanen/kommuneplantillægget, og ikke mindst at lokalplanen opfyldes.
Men det udelukker heller ikke, at Vejle Kommune for at opnå en fornuftig udnyttelse af Godsbanearealet, hvor flere ting tilgodeses, kan erhverve arealer og bygninger, så en samlet plan, hvor nogle eksisterende bygninger kan bevares og indpasses i andre bygningsmasser.