OL i Alkereden
TUREBY: For andet år i træk er der blevet afholdt OL i Alkereden i Algestrup med alt hvad sådan et indeholder af konkurrencer, fairplay og brug af lovlig doping.
Ideen med OL i Alkereden var, at børnene skulle i gang med at bevæge sig, og at det skulle give dem ideer til nye lege – og det må man nok sige, at det har.
Fordi Alkereden ligger klods op ad skoven, har en del af OL-disciplinerne fundet sted der.
Eksempelvis har der været balanceøvelser på væltede træstammer, og ligesom spydkast og kuglestød, har børnene kastet med grene og stødt grankogler flere meter. Der er også blevet vippet på gamle træer og lavet vægtløftning med tunge grene – flere af disciplinerne var nogle, børnene selv fandt på.
- Det har været vigtigt for os, at børnene også har lært om noget, de kan bruge i andre sammenhænge. Eksempelvis var de alle sammen utålmodige i starten, når det ikke var deres tur, men nu har de lært, at når det ikke er deres tur, så skal de heppe – det er de vilde med, forklarer Christine Rosenfeldt, som har været med til at planlægge OL i Alkereden.
Som ved andre store sportsbegivenheder, har dopingspøgelset også vist sig i Alkereden, men heldigvis på en ganske lovlig og fredelig måde.
Børnene har nemlig nydt godt af til lejligheden fremstillede energidrikke – også kaldet supersaft – som bestod af danskvand, frosne bær og hemmelige ingredienser. Der er også blevet talt om sundhed, og om det vigtige i at spise sundt, hvis man skal vokse sig stor og stærk.
Hele OL-arrangementet blev afsluttet med Alkeløbet hvor alle børnene løb med hjemmelavede pandebånd, og der blev heppet og klappet fra sidelinjen.
pm