Fortsæt til indhold

Mere musik i folkeskolen

Arkiv
Arkiv

Musiklab inviterer til et vælgermøde, der handler om, hvordan musikbyen Roskilde kan få meget mere musik i folkeskolen.
Mødet foregår på INSP tirsdag 29. oktober kl. 17 til 19.
Forældre til børn i folkeskolen med interesse i at styrke de musisk-kreative fag, kan her møde kandidater til det kommende kommunalvalg, der fortæller om deres musikpolitiske visioner i folkeskolen.
Rektor ved Roskilde Katedralskole Claus Niller er ordstyrer på mødet. Han forklarer, at han kan forestille sig, at Roskilde får musiklinjer på nogle af skolerne i samarbejde med Roskilde Musiske Skole. Ligesom man i dag har idrætslinjer på nogle af skolerne.
På den måde kan Roskilde leve op til folkeskolereformen, og samtidig styrke virkeliggørelsen af Roskilde kommunes udviklingsstrategi om Roskilde som musisk by.
På mødet kan man opleve talentelever fra Musisk Skolen spille og synge.
ag