Mulige hjemmerøvere anholdt
Et indbrud i Himmelev hænger måske sammen med to røverier i Roskilde
Politiet mistænker, at de har slået kløerne i to drenge, der har spillet en rolle i to hjemmerøveri, der er sket i henholdsvis Ejboparken og Gartnervang over den sidste måned.
De to drenge på 15 og 16 år blev tirsdag omkring kl. 13 snuppet på fersk gerning i forbindelse med et indbrud på Egelund i Himmelev.
En opmærksom dame hørte et brag fra sit hjem og så de to drenge plus endnu en 16-årig rende rundt hos genboen.
Da hun ikke genkender drengene og synes, at de opfører sig underligt, ringer hun straks til politiet.
Unge vaneforbrydere
Politiet sender flere patruljevogne ud til stedet for at undersøge sagen.
- Mens vi er på vej, sørger den opmærksomme genbo hele tiden for at holde øje med, hvad drengene laver, fortæller kommunikationsmedarbejder for Midt- og Vestsjællands Politi Martin Bjerregaard og fortsætter:
- Da vi kommer ud til stedet er de tre drenge inde i huset, og en af dem bliver taget med blandt andet en stofpose med mønter på sig, som tilhører boligens ejere.
De tre kom med på stationen, men den ene 16-årige blev løsladt tirsdag aften.
Politiet mener dog, at de to andre kan forbindes til de omtalte hjemmerøverier, så de sidder varetægtsfængslet.
hw