Fortsæt til indhold

Dybe huller på Københavnsvej

Arkiv
Arkiv

GRAVEARBEJDE: Mandag den 4. november bliver der gravet 7 meter dybe huller på Københavnsvej ved Shell og Køge Butikscenter.
Årsagen til at VEKS må grave så dybt er, at fjernvarmen skal ned under de mange andre forsyningsledninger, der allerede befinder sig i Københavnsvej. Mellem de 2 dybe huller skyder man så fjernvarmerørene frem.
Cykelstien bliver lukket på Københavnsvej mellem Tangmosevej og Værftsvej. Anlægsarbejdet er skærmet af, men der opfordres til at man er særlig opmærksom på den store gravedybde og eventuelle vibrationer fra gravearbejdet.
Cyklisterne henvises til cykelstien på den modsatte side af Københavnsvej, som bliver dobbeltrettet. Der er sat informationsskilte op ved gravearbejdet.
Gravearbejdet fortsætter indtil begyndelsen af december.
Fjernvarmearbejdet sker som led i det projekt, der skal forbinde Køge med Vestegnens overordnede fjernvarmesystem, som i torsdag sluttede i Solrød.
VEKS beklager de gener, som arbejdet kan medføre.
pm