Fortsæt til indhold

Brug udlicitering med fornuft

Arkiv
Af Lars Schmidt, byrådsmedlem (V), Søndermarksvej 17, Egtved

Vejle Kommune har de senere år hentet betragtelige beløb hjem ved at samle indkøb af større varegrupper og håndværksydelser med videre. Men når jeg på valgmøder hører, at indkøb af småting som eksempelvis en bårebuket også skal i udbud, ja så er vi efter min mening kommet for langt ud af en tangent.
Når det gælder udbud af vedligeholdsopgaver på vores skoler og institutioner fornemmer jeg, at oprettelsen af håndværkerlisten har gjort det nemmere for de lokale virksomheder at komme i betragtning. Men der er stadig behov for at følge udviklingen tæt, så vi sikrer balancen mellem at kommunen køber til de rigtige priser, uden at de lokale virksomheder spilles af banen.
Også på vejområdet har vi i byrådet en opgave at få kigget nøjere på, hvor udlicitering giver mening, og hvor det ikke gør. Klipning af rabatter er eksempel på et område, hvor resultatet ikke altid falder lige heldigt ud. Det er svært i et udbud præcist at beskrive hvor og hvornår, der er behov for klipning af græs, fordi behovet varierer fra år til år. Omvendt kunne der måske være ide i at udlicitere asfaltvedligehold af vores veje for en længere årrække, hvis det for en attraktiv økonomi kan være med til at forbedre standarden af vores vejnet. Også når det gælder udlicitering skal vi bruge den sunde fornuft.