Fortsæt til indhold

V tror på Løkke

Helle er derimod ikke inviteret til S-valgkamp i Roskilde

Arkiv
Erling Pedersen

Venstre i Roskilde mener, at deres rejseramte partileder Lars Løkke Rasmussen fortsat er et aktiv for partiet, så derfor er han inviteret til byen for at støtte den lokale borgmester-kandidat Bent Jørgensen.
Fredag går de to klokken 13.30 sammen fra Hestetorvet, gennem hovedgaden og til Stændertorvet.
- Når partiets formand kommer til Roskilde er jeg selvfølgelig glad for det. Jeg synes, det er godt, at han og jeg kan mødes med vælgere i Roskilde og få en dialog med dem.

Helle uøn sket

På den anden fløj er statsminister Helle Thorning Schmidt derimod ikke inviteret til Roskilde af de lokale socialdemokrater.
Hendes politiske kurs og udmeldinger som regeringsleder er ikke særlig velset hos partifællerne her i området.
Derfor satser S i Roskilde i stedet på, at den unge og populære borgmester Joy Mogensen og resultaterne i byrådet vil virke bedre overfor vælgerne.
tk

Joy Mogensen støttede Helle før sidste folketingsvalg, men borgmesteren er ikke interesseret i at få statsministeren til byen før kommunalvalget.