Studerende på date med virksomheder
Lokale virksomheder og studerende på jobjagt mødes til matchmaking på Ifabrikken den 27. november
”Sønderborg Student Foundation byder alle slags forretningsdrivende op til dans vedrørende studenterjob, specialeemner eller projekter. Vi har meget at byde på,“ siger formand Sarah Peng.
Der skal to til tango. Derfor byder Sønderborg Student Foundation (SSF) alle typer virksomheder og forretninger, store som små, op til dans. SSF vil gerne have foden indenfor hos flere virksomheder, der kan tjene som sted for ikke blot studiejob, men også som emner for de studerendes specialer og forskningsprojekter.
Derfor inviterer SSF og iFabrikken til en job- eller matchmaking-messe 27. november klokken 15 – 17 på Ifabrikken i Sønderborg. Erhvervslivet og de studerende skal lære hinanden bedre at kende, udtaler iFabrikkens direktør Dennis Marzec, der brænder for mere brobygning.
“Vi vil skabe støj om os. Vi ser gerne, at virksomhederne åbner deres øjne mere over for den enorme ressource, som de studerende er. Vi ser gerne, at virksomheder, restauranter og forretninger bakker mere op om studiebyen Sønderborg mere, end de gør nu,” siger SSFs formand, kinesiske Sarah Peng, der til dagligt studerer på Syddansk Universitet i Sønderborg.
Hun oplever, at de studerende ofte har svært ved at finde et studiejob. 70 pct. af SDU's studerende i Sønderborg er nemlig ikke fra Danmark, hvilket gør det Danmarks med afstand mest internationale universitet.
Interesserede forretningsdrivende kan henvende sig på e-mail event@ssf4u.org.