Syv hunde fra Skovbo skal til DM i Herning
HUNDE-DM: Dansk Politihundeforening afholder vanen tro Danmarksmesterskaber sidste weekend i september. I år er det Dansk Politihundeforening i Herning der skal forsøge at afholde et lige så godt og vellykket DM, som Skovboafdeling præsterede sidste år i Køge.
Skovbo afdelingen stiller i år med hele syv hunde - hvilket må siges at være en fantastisk bedrift.
Udtagelses kriteriet for at deltage ved DM er som følger. Der er tre konkurrenceklasser ved DM. Patruljeklassen, Kriminalklassen og Vinderklassen. Der deltager 24 hunde i Patruljeklassen, 14 hunde i Kriminalklassen og 10 hunde i Vinderklassen som også er den højeste klasse. Halvdelen af disse, altså 12-7 og 5 er fra hver sin sektion. Sektion 1 er tjenestehundeførere, altså politifolk der arbejder med deres hunde professionelt mens Sektion 2 er civile hundeførere, som træner deres hunde eks. i Skovbo afdelingen.
Hver Sektion har deres egne udtagelseskonkurrencer, som er fuldstændig ens på landsplan, og ud fra disse udtagelser kommer de højst placerede pointmæssigt med til DM.
Skovbo afdeling har igen i år været særdeles synlige og dygtige ved årets udtagelseskonkurrencer, hvilket har resulteret i særdeles flotte resultater.
I patruljeklassen, sektion 1. har Søren Bjeverskov, med Amagers Yacob og Martin Svane med Smedebakkens Figo kvalificeret sig. Henholdsvis som nr. 3 og nr. 9 på landsplan. I patruljeklassen, sektion 2. har Erik Goth-Eriksen, med Amos vom MaKeRa og Keld Andersen med Asser Vom Lahenblick, kvalificeret sig som nr. 3 og 15 på landsplan. I Kriminalklassen sektion 2. har Henrik Frederiksen, med Amagers Ulrik kvalificeret sig som nr. 6 på landsplan. I Vinderklassen sektion 2. har Sten Holst-Christensen med Amagers Unni og Palle Nielsen, med Møllers Hertug kvalificeret sig som henholdsvis nr. 1 og 4.
Så som nævnt hele 7 hunde ud af 48 er fra Skovbo afdeling. Ligesom Skovbo afdeling stiller op med flere dommere og figuranter.
- Så vi kan med sindsro sige at Skovbo er en særdeles aktiv afdeling. Skovbo afdelingen er utrolig glade og stolte af de flotte resultater, og alle ønskes held og lykke ved det forestående DM i Herning, siger formand Sten Holst-Christensen.
Mere info på afdelingens hjemmeside www.skovbo-phf.dk.
Foreningen holder til på Pilebækgård, Vollerslev 12 i Bjæverskov.