Fortsæt til indhold

På jagt efter et sjældent folkefærd

Rasmus Vemmelund mangler en tjenerelev til sin kro i Sdr. Bjert

Arkiv
Anne Andersen

Siden september har Rasmus Vemmelund søgt efter en tjenerelev til den kro han, sammen med sin partner, overtog samme måned. Det er endnu ikke lykkedes, på trods af en ihærdig indsats fra den unge kroejer.
“Jeg har selvfølelig søgt gennem brancheskolerne, men vi har ikke fået én eneste seriøs henvendelse. Vi har også været med live i radion på P3, men det gav heller ingen ansøgninger”, fortæller Rasmus Vemmelund.

For få elever

For et par uger siden kom han så med et opråb på sin facebook-profil. Det resulterede i et par ansøgninger, men stillingen er stadig ikke besat, og den 24-årige kroejer forstår ikke, at det skal være så svært at finde arbejdskraft.
“Der bliver råbt højt om, at der mangler praktikpladser, men det kan vi i hvert fald ikke mærke. Jeg tror problemet ligger i, at der går rigtig mange på grundforløbet på de tekniske skoler, men det er kun en brøkdel der vælger at gå videre til et hovedforløb. Det virker lidt som en fritidsklub, hvor man bare går og hygger sig”, mener han.

Sdr. Bjert Kro drives i dag med syv værelser, café, selskabslokaler og ala carte restaurant (foto: privat).

Søger videre

Den betragtning er Ole Hansen der er praktikpladskonsulent på Hansenberg ikke helt enig i. Det er nemlig ikke noget nyt, at der mangler tjenerelever.
“De sidste 10 år har vi manglet elever til tjeneruddannelsen. Lige nu er det helt vildt populært at blive konditor, og det skyldes blandt andet Mette Blomsterberg. Men det er ikke så synligt at være tjener, og derfor heller ikke så eftertragtet at tage den uddannelse.
Ole Hansen vurderer desuden, at cirka halvdelen af dem der uddanner sig til tjener, de går i mesterlære, og derfor slet ikke kommer ind på skolens grundforløb.
Rasmus Vemmlund søger dog fortsat videre, og håber, at han inden foråret har fundet en tjenerelev.
“Man skal ikke kunne noget for at være i lære her, man er her for at lære. Men man skal være over 18 år, da det er nødvendigt,at man kan køre bil, og så skal man kunne arbejde selvstændigt. Andre krav stiller vi ikke”.
Ole Hansen håber, at det lykkes at finde en lærling til Rasmus Vemmelund, men der er mange om buddet.
“Jeg har en hel liste liggende over steder der mangler en tjenerelev. Jo længere udenfor de store byer man ligger, des sværere er det at tiltrække de unge”, slutter praktikpladskonsulenten.