Fortsæt til indhold

Fem kandidater klar for Liberal Alliance

Arkiv
Arkiv

Liberal Alliance i Vejen Kommune holdt i sidste uge opstillingsmøde til kommunalvalget.
20 personer mødte frem, og de fik først et oplæg fra partiets folketingsmedlem Leif Mikkelsen. Partiet fik ved mødet samlet et hold på fem kandidater. Partiet kører med prioriteret sideordnet opstilling, og listen blev sat således:
1. Preben Hansen, 50 år, selvstændig erhvervsdrivende, Jels. 2. Carl Andersen, 18 år, matematisk STX-studerende, Rødding. 3. John Agervig Skovrup, 33 år, selvstændig vognmand, Bække. 4. Michael Nielsen, 41 år, IT-ingeniør og selvstændig konsulent, Føvling, og 5. Henrik Nygård Henriksen, 37 år, salgskonsulent, Brørup.
Spidskandidaten Preben Hansen tager imod opgaven som partiets spidskandidat: "Jeg betragter det kun som en titel med beføjelser. Vi er et team, hvor alle hjælper alle, og hvor vi i fællesskab går benhårdt efter, at få så mange ind i byrådet som muligt."
Med en landspolitisk opbakning på op til 15 procent af de 18-25 årige er det helt naturligt at LA stiller med kommunens, og en af landets, yngste kandidater i form af den 18-årige Carl Andersen som vil kæmpe energisk for at vise at unge også kan agere i det politiske spil og skabe resultater.
Liberal Alliances liste vil være åben helt frem til valget.