Fortsæt til indhold

Kommunen bruger 22 millioner på LED-pærer

Gadelygter i Give og Vejle skal skifte til LED-pærer. Og CO2-kvoterne måske sælges

Arkiv
Peter Friis Autzen

Vejle Kommune sætter næsten seks millioner ekstra kroner af til investering i energibesparende LED-pærer i gadelamperne over Give og det nordøstlige Vejle.
Oprindeligt var det planen at bruge godt ti millioner i Vejle NØ og 5,9 millioner i Give i løbet af i år og næste år. Men nu hæves beløbet med yderligere 5,9 millioner kroner.
Beløbet er nødvendigt for at kunne indgå en to-årig aftale med den entreprenør, der skal skifte lamperne ud. Ved at indgå en længerevarende kontrakt, kan der hentes en ekstra besparelse hjem.
"Det koster i indkøb og investering at skifte til LED. Men LED-lygterne er så meget billigere i strøm og vedligehold, at det er en fornuftig investering," siger viceborgmester Søren Peschardt (S).

Sælge CO2-kvoter?

Med LED-lys kan vejbelysningen spare op til 70 procent på strømregningen. Dét frigiver CO2-kvoter, som kommunen kan vælge at sælge. Men vil kommunen det?
"Dén diskussion er vi ikke færdige med. Personligt mener jeg, at CO2-kvoter er noget, Vorherre skabte i vrede. Og at vi ikke bør sælge dem, for det vil bare udvande vores miljøtiltag ved at køberen så bare kan forurene tilsvarende ekstra. Men jeg erkender, at kommunens økonomi også er en faktor, og at vi kan være nødt til at sælge kvoterne. Det er som sagt ikke afgjort endnu," siger Søren Peschardt, der også sidder i Vejles Natur- og Miljøudvalg.

Søren Peschardt mener, at investeringen giver god mening for økonomien. Men hvis kommune sælger de frigjorte CO2-kvoter, er miljø-gevinsten væk.