Fortsæt til indhold

Ejby Medborgerhus er nu en realitet

Foreningen blev stiftet tirsdag den 19. marts.

Arkiv
Arkiv

EJBY: Efter fire måneders forarbejde blev foreningen "Ejby Medborgerhus" dannet ved den stiftende generalforsamling, som blev afholdt i Ejby Biblioteks lokaler tirsdag aften den 19. marts.
Der var fremmødt 67 personer til det stiftende møde. Både tilslutningen til generalforsamlingen og opbakningen til bibliotekspunktet i foreningsregi har været stort. Over 40 personer har meldt sig til at passe bibliotekspunktet, der tilmed har været interesse i også at udnytte de mange bøger, som foreningen har overtaget fra Ejby og Bjæverskov Biblioteker. Generalforsamlingen blev afholdt i lokaler, der emmede af bogmiljø og kultur.
- Initiativ-/tovholdergruppen orienterede indledningsvist om processen og arbejdet med at få det kulturelle medborgerhus op at stå inden man tog fat på drøftelserne om foreningsmodellen, og hvordan den kunne rumme alle de forskellige aktiviteter, som de fremmødte repræsenterede. Efter en god og konstruktiv diskussion besluttede generalforsamlingen med overvejende majoritet, at foreningen skulle være en afdeling af Ejby Idrætsforening, fortæller Mogens G. Pedersen, der blev valgt til formand for foreningen.
Generalforsamlingen vedtog også rammerne for et budget for det resterende kalenderår således, at bestyrelsen kan tage fat på at få strikket en fornuftig model sammen med forskellige indtægtselementer.
Det bliver ikke gratis at drive foreningen ?Ejby Medborgerhus? fordi der efter de foreliggende overslag vil være driftsudgifter på ca. 60.000 kr. pr. år.
Bestyrelsen får en spændende og udfordrende opgave at få enderne til at nå sammen.
Generalforsamlingen valgte følgende bestyrelse: Formand Mogens Gammel Pedersen. Kasserer Claus Ulrik Hansen. Sekretær Inger Lise Jensen. Bestyrelsesmedlemmer John Helmersen, Jette Bixby, Bent Clausen og Torsten Lykke Hansen. Suppleanter blev Ask Andersen og Astrid Tyroll. Kritisk bilagskontrollant: Henning Lind.
pm