Cirkus Baldoni tager fat på ny sæson
SÆSONSTART: Det lokale Cirkus Baldoni er klar til at tage hul på en ny sæson i lokalområdet.
Cirkus Baldoni satser på at være et ægte familiecirkus.
- Når vi vælger et nummer, lægger vi stor vægt på at det fanger alle aldersgrupper og vi tilpasser de enkelte numre, så de ikke bliver for lange og interessen derfor forsvinder hos de mindste. Vi vælger ikke kun numrene ud fra artisternes kunnen, men i lige så høj grad ud fra artisternes glæde og interesse for det, de laver og deres lyst til at skabe en god stemning, både i og uden for manegen, fortæller Rene Marvin Mønster fra Cirkus Baldonis direktion.
Der går "total ged i den" når Cirkus Baldoni i den kommende tid besøger Ll. Skensved på hjørnet af Højelsesvej/Ølbyvej lørdag den 13. april kl. 15, Borup på Savværksgrunden bag Østergade søndag den 14. april kl. 15, Bjæverskov i Byparken v/Nyvej mandag den 15. april kl. 18, Herfølge på Vordingborgvej ved SEAS NVE Parks P-plads tirsdag den 16. april kl. 18.00 og Strøby Egede i Solgårdsparken onsdag den 17. april kl. 18.
Cirkus Baldoni vender tilbage til Køge onsdag den 15. maj, hvor der er forestilling på Dyrskuepladsen kl. 17.
Her kan publikum glæde sig til at opleve masser af springglade geder og ikke nok med det, der er også masser af frække hunde og selvfølgelig et bredt udbud af dygtige artister, morsomme klovner og den frække løve Leonardo.
Fra Bulgarien viser duoen Veselka & Nedyalko det ypperste inden for adagio - en disciplin, hvor artisterne løfter og balancerer med hinanden, hvilket kræver meget styrke og timing. Veselka - den kvindelige halvdel af duoen - udfører også et imponerende håndstandsnummer hvor hun udfører tricks, der aldrig før er set i Danmark.
Ingen cirkusforestilling uden klovner. I år er det den russiske duo Kapitanski, der står for lattergarantien. Rusland har tradition for at uddanne nogle af de sjoveste klovner i verden. Kapitanski er ingen undtagelse.
Cirkus Baldoni vil gerne give publikum flere oplevelser end selve forestillingen, så det er en god ide at komme i god tid. Rundt om på cirkuspladsen er der nemlig opstillet spændende plancher om cirkuslivet, dyrene, artisterne, hvordan man rejser teltet og meget mere. Der er også en konkurrence med spørgsmål, som alle aldre kan deltage i, hvor man skal rundt på pladsen for at finde svarene.
Billetter kan bestilles/købes på www.baldoni.dk eller reserveres på billet-tlf. 2086 6010 hverdage mellem 9-14 samt på cirkuspladsen fra en time før forestillingen.
pm