Er du klar til Skjern Bank Løbet 2013?
Antallet af deltagere ved Skjern Bank Løbet, i Bramming, er steget støt siden starten i 2007. I fjor løb 914 med, og i år har arrangørerne, Bramming IF Motion, en forventning om, at deltagerantallet vil overstige tusind løbere
På søndag vil Brammings gågade og Nørre Torv summe af liv. Det er nemlig her, der er start og mål for Skjern Bank Løbet, som for syvende gang "løber af stablen" i den kommende weekend.
Bortset fra et enkelt år, hvor datoen kolliderede med en stor konfirmationsdag, er antallet af deltagere steget støt, og derfor glæder man sig også hos arrangørerne.
"Løberne kan vælge mellem 3, 5, 10 og 21,1 km. Og, som det er tilfældet mange andre steder, så er halvmaratondistancen også populær her i Bramming. Sidste år var det 30 pct. af deltagerne, som valgte at løbe den lange distance. Det er en virkelig hurtig rute, der går ud over Gørding og hjem igen til Brammings centrum. De sidste to år, er der blevet sat ny løbsrekord, der lyder på omkring 1 time og 10 min," lyder det fra løbsansvarlig hos Bramming IF Motion, Per Bromerholm og tilføjer, at igen i år udlover løbets hovedsponsor, Skjern Bank, 1.500 kroner, hvis der sættes ny løbsrekord på 21,1 km.
Særlig ungdomsrække
3 og 5 km-ruterne løbes indenfor Brammings bygrænse, og egner sig således rigtig godt til børn. 10 km- ruten kommer også ud i den flotte natur omkring Bramming, og efter løbet er der frugt, Cocio, chips og suppe til de mange løbere.
Desuden får alle løbere, under 15 år, en medalje for at gennemføre.
"Der er præmier til alle aldersgruppevindere, og som noget nyt, har vi i år lavet en ungdomsrække fra 15-18 år, hvilket blandt andet gerne skulle tilgodese mange af de gode løbere, der findes på byens to populære efterskoler," siger Per Bromerholm.
Men mød selv op med enten løbesko eller klaphat og deltag i folkefesten i Bramming.