Nyt landsstævnehold i Rødding
Rødding Gymnastikforening begynder træningen til et gymnastikhold med glad gymnastik for voksne
Forårets mange gymnastikopvisninger er ved at være godt overstået, og nu savner man måske allerede at komme til gymnastik igen. Det bliver der mulighed for i Rødding Gymnastikforening her efter påske.
En af de største idrætsbegivenheder i 2013 bliver Landsstævnet i Esbjerg, som finder sted den 4. – 7. juli. På nuværende tidspunkt er cirka 20.000 aktive deltagere tilmeldt, og man forventer yderligere omkring 5000 deltagere inden tilmeldingen lukker den 15. april. En meget stor andel af disse er gymnaster.
Nyt hold
I Rødding Gymnastikforening begynder træningen til et gymnastikhold med glad gymnastik for voksne d. 8. april 2013 i Rødding Centret.
Holdet, som hedder "Rødding Fælleshold L13," henvender sig til alle voksne m/k'er fra 18 år og et godt stykke opefter. Instruktør er Ninna Jørgensen, og hun lægger op til "at vi skal have det sjovt, få sved på panden og bruge lattermusklerne. Jeg vil lave et opvisningsprogram på 10 min, som udstråler glæde og lykke."
Ninna Jørgensen har mange års erfaring som instruktør for voksne gymnaster. Hun har i flere år trænet Nustrup/Jegerup Fælleshold og senere et lignende hold i Sdr. Hygum. De sidste 2 vintersæsoner har hun været instruktør i Rødding Gymnastikforening for Rødding Fælleshold.
Rødding Fælleshold L13, som starter nu, er et åbent hold, hvor alle nye og kendte ansigter er meget velkommen.
Man kan læse mere på gymnastikforeningens hjemmeside www.rgym.dk, og foreningen håber, at rigtig mange vil deltage på dette Landsstævnehold.