Ny Sæson skudt i gang
Kolding Fodboldgolf - der ligger mellem Haderslev og Kolding - er klar til endnu en sæson
Hos Kolding Fodboldgolf er man igen klar til at byde familier, firmaer, foreninger og andre sammenkomster velkommen til Danmarks sjoveste fodboldgolfbane.
"Kong Vinter har været hård ved os, som betød vi måtte rykke sæsonåbningen et par uger. Dette gjorde vi, for at vi kunne sikre græstæppet ikke tog skade til den nye sæson – men nu er vi glade for at være kommet i gang," fortæller indehaver, Dannie Elkjær med et smil.
Fodboldgolf er for alle, og kan spilles uden forhåndskendskab til hverken fodbold eller golf. Man kan tage en trækvogn med egne medbragt mad- og drikkevarer med rundt på banen, hvor der er opstillet borde og bænke i de naturskønne omgivelser.
Banen åbnede lørdag d. 6. april med besøg fra både turister, sæsonkortholdere og et par polterabends.
?Vi glæder os til den nye sæson og håber på en god lun sommer? siger Dannie Elkjær