Fortsæt til indhold

Virtuelt besøg hos den lokale Home

Nu kan man besøge Home butikken i Haderslev uden at forlade sin egen stue

Arkiv
Arkiv

'Google Street View' har som bekendt gennemfotograferet gader og stræder i mange danske byer de seneste år. Men nu kommer fotografen også ind indenfor.
Forleden havde home Haderslev besøg af en mand fra Google med et kamera, og det betyder, at man nu kan se sig om i den lokale home-forretning via sin mobiltelefon eller Ipad blot ved at scanne en såkaldt QR-kode, som er et lille stykke grafik.
"Vi vil selvfølgelig meget hellere have, at folk besøger os på god, gammeldags fysisk facon, men vi synes, det er en sjov ?gimmick?, at man nu kan se, hvordan vi ?bor? på sin telefon eller Ipad,? fortæller ejendomsmægler Hjalmar Moritz, der sammen med Hans Plesner Drud er indehaver af home-forretningen i Haderslev.
"QR-koder er ikke noget nyt i homes verden. De anvendes også i de trykte annoncer i dagblade og ugeaviser samt på homes til salg-skilte," oplyser Hjalmar Moritz.
"Købere, der ser en interessant bolig i avisen eller går forbi et hus, de gerne vil vide mere om, kan med deres smartphone scanne den lille QR-kode, hvorefter de kan se en boligvideo direkte på deres mobil. Det skaber en vigtig kobling mellem de trykte annoncer og nettet,? forklarer Hjalmar Moritz.

Nogenlunde sådan ser det ud når man kommer indenfor.