Fortsæt til indhold

HOG fik premiere-sejr i serie 3 fodbold

Arkiv
Af Jan Andersen

Hinnerups hold i serie 3 er nedrykker fra serie 2, mens gæsterne fra Harlev IK er oprykker fra serie 4. Det skulle på papiret betyde favoritværdighed til hjemmeholdet, og det første kvarter blev da også domineret af HOG. Herefter kom en af dommerens i alt seks gule kort, hvilket blev ensbetydende med en rodet forestilling, hvor hjemmeholdet blev presset mere og mere i bund. Dog uden at modstanderne fik de store scorings chancer.
Kampens eneste mål blev den eneste virkelige oplevelse denne eftermiddag:
Efter et frispark foran Harlevs mål blev bolden klirret, men fra 20-25 meter afstand huggede unge Mathias Nørskov til bolden, der røg ind langs jorden nederst ved den ene stolpe til resultatet 1-0.

Cheftræner Dennis Hyldgaard var godt tilfreds med resultatet, men ikke med spillet: "Dommerens mange gule var noget uforståelig og med til at ødelægge spillet og kampen," udtalte Dennis efter kampen.