Fortsæt til indhold

Nu åbner Fakta og Sædding Postbutik

Fakta og Sædding Postbutik er nu en realitet, og det fejrer man på lørdag med lidt godt til både store og små

Arkiv
Rune Weitling

Den 18. april kl. 12.00 åbner Sædding Postbutik hos den nye samarbejdspartner Fakta i Sædding Centret, der er blevet omdannet fra en SuperBrugsen.
"Jeg glæder mig rigtigt meget til at kunne byde kunderne velkommen i den nye, flotte postbutik, som får en god placering i Faktas forretning. Her vil man fremover kunne ordne alle sine postærinder," siger Kim Hinrichsen, kundechef i Post Danmark.
Åbningstiderne for at hente pakker og købe frimærker kommer til at følge Faktas åbningstid alle ugens dage fra kl. 8.00-21.00, mens bankforretninger vil som før kunne ordnes på hverdage fra kl. 12.00-17.00.
På lørdag har flere af centrets butikker arrangeret Torvemarked på Centertorvet for at fejre de to nye butikker. Der er mulighed for at gøre gode handler, ligesom det ville være oplagt at tage børnene med, da Frank Fumlefod tryller og laver ballondyr mellem kl. 11 og 14. Og hvis du som voksen kan lide festlig musik, så kan du lytte til Jenner og Gadedrengene, der spiller rundt i Sædding Centret fra kl. 11 – 14.