Bov får ny skole til 125 millioner
Arkitema tegner Lyreskovskole i Bov, der skal stå færdig til august 2015
Nu kan elever, forældre og borgere blive meget klogere på, hvad det er for en skole, der slår dørene op for eleverne til august 2015, når den nye Lyreskovskole i Bov står færdig.
Bedømmelseskomitéen for byggeriet har i sin netop offentliggjorte dommerbetænkning peget på et vinderprojekt blandt de fem, der deltog i projektkonkurrencen. Det bliver nemlig arkitektfirmaet Arkitemas projekt, der skal føres ud i livet.
Vinderprojektet består af en stjerneformet nybygning til indskolingen og mellemtrinene bygget op om et centralt skoletorv, hvorfra der også er adgang til en 600 m2 stor multisal. Nybygningen er beliggende umiddelbart nord for de eksisterende skolebygninger på Kirkevej, der bygges om til udskoling for 6.-9. klassetrin – blandt andet med et nyt science-område og udendørsarealer, der bidrager til at skabe et ungemiljø for de ældste elever.
De gamle gymnastiksale og brandstationen ved siden af de eksisterende skolebygninger rives ned for at give plads til nybyggerierne. De to skoleområder forbindes via den sti, der i dag forbinder de nuværende skolebygninger med sportspladsen ved Padborgvej.
De 222 millioner kroner dyre byggerier af Lyreskovskolen i Bov, Kongehøjskolen i Aabenraa og Hærvejsskolen i Rødekro er en del af Aabenraa Kommunes Vækstplan 2018, der skal skabe Sund Vækst i kommunen.
Borgmester Tove Larsen er tilfreds med, at byggerierne af både Lyreskovskolen og Kongehøjskolen nu er på skinner.
"Jeg glæder mig til, at kranerne kommer op begge steder. På den måde kan borgerne helt konkret se, hvad Aabenraa Kommune gør for at skabe de gode rammer for læring og sundhed, som vi også gerne vil være kendt for uden for kommunens grænser," siger borgmester Tove Larsen.