Fortsæt til indhold

SønderjyskE faldt mod overmagten

Aalborg sikrede en semifinaleplads med sejr over SønderjyskE

Arkiv
Arkiv

Aalborg Håndbold var storfavoritter inden onsdagens kamp mod SønderjyskE i Broager Sparekasse Skansen i Sønderborg.
Og nordjyderne var da også en for stor mundfuld for sønderjyderne, der ellers kæmpede bravt.
SønderjyskE formåede at hænge på det meste af første halvleg, inden gæsterne trak fra. I kampens slutning fik hjemmeholdet indhentet noget af forspringet, men rigtig spændende blev det aldrig. Aalborg vandt 37-33 efter en kamp, hvor dommerparret var banens mest upopulære par, da hjemmepublikum mente, at for mange kendelser gik Aalborgs vej.
Trods nederlaget var der ros til spillerne fra SønderjyskE-træner Morten Henriksen:
"Spillerne viser fight og vilje, og kæmper flot tilbage i anden halvleg i en kamp, der ellers ikke har den store betydning for os", sagde Morten Henriksent til Lokalavisen.dk. Han kan bruge kampen som forberedelse på pokalkampen mod Aalborg, der med stor sandsynlighed spilles allerede den 29. april.
"De får for mange mål mod os i dag, og det skal vi arbejde på at nedbringe i pokalkampen. Vi skal finde en måde at presse dem til at afslutte i dårlige positioner. Vi havde egentlig fornuftig styr på profiler Kjelling og Mensah, men så var der andre, der tog over. Vi havde især problemer med deres stregspillere, så det skal vi også arbejde med, sagde Morten Henriksen, der ligesom publikum heller ikke var tilfreds med dommerpræstationen:
"Det er meget svært at finde noget positivt om dommerne i dag."
Med sejren er Aalborg sikret en plads i DM-semifinalerne. SønderjyskE er indtil videre uden point i slutspillet og mangler udekampe mod Team Tvis Holstebro og KIF Kolding København.